מכתב התראה שאלות ותשובות

אנו משתדלים לענות על כל השאלות

תשאל עורך דין

יש הרבה שאלות כאשר מתחילים לחשוב על כתיבת מכתב התראה כתוצאה מנזק או הפרה כלשהי שבוצעה כלפיכם.

שאלות ותשובות

משתמש יקר, הכנו עבורך מס' תשובות לשאלות רבות

למכתב התראה אין עלות קבועה ואחידה ומחירו משתנה ותלוי מאוד בעבור מה הוא משמש.

ישנם מס' גורמים שמעלים אוטומטית את מחיר המכתב:

  1. מורכבות ההליך המשפטי – ככל שמעורב כאן עניין סבוך ומורכב שמצריך בדיקה של עורך הדין, לרבות חקירה, איתור פסקי דין רלוונטיים ומעבר על אסמכתאות ומסמכים רבים, המחיר עולה בהתאם.
  2. סכום התביעה – ככל שהנזק הכספי, בגינו נשלח מכתב ההתראה לפני תביעה גבוה יותר, כך המחיר יעלה.
  3. סעדים רבים – ככל שמבוקש במכתב ההתראה פיצויים וסעדים רבים יותר, כך המחיר יעלה. למשל במכתב התראה אחד, ניתן לבקש מס' סכומי פיצויים בהתאם לסעיפי חוק שונים. בנוסף, ניתן לבקש לבצע או לחדול מלבצע פעולה מסוימת.
  4. משרד גדול – ככל שמשרד עורכי הדין ששוכרים לכתיבת המכתב, גדול ובעל מוניטין, כך עלות המכתב תעלה בהתאם.

על פי החוק ישנם 2 מקרים בלבד שבהם חייב לשלוח מכתב התראה:

  1. תביעה על סכום קצוב – אם נרצה לתבוע מישהו בהוצאה לפועל בתובענה זו, חובה לשלוח מכתב התראה טרם הגשת התביעה. הנה דוגמא.
  2. תביעה לפינוי מושכר – במקרה של שוכר שאינו משלם, לפני הגשת התביעה, יש לשלוח מכתב התראה.

מכתב התראה צריך להישלח בדרך כלל באמצעות דואר רשום עם אישור מסירה. עם זאת, זה לא חובה וניתן לשלוח גם בוואצפ, מייל או מכתב רגיל. מומלץ לוודא ולאשר שהצד השני קיבל את המכתב. 

במידה ואין לכם כתובת למשלוח המכתב, נסו לאתרו באמצעות הגשת בקשה במרשם האוכלוסין המקוון – בקישור הבא. נסו לספק כמה שיותר פרטים הידועים לכם.

מחיר השירות הוא אגרה בסך 20₪.

אפשרויות אחרות הן חיפוש בגוגל וברשתות החברתיות. במקרים שגם זה אינו מסייע, ניתן לפנות למשרדי חקירות שיבצעו את המטלה עבורכם בשמחה. עלות איתור כתובת על ידי חוקר פרטי היא בדרך כלל מתחילה ממחיר של 250 ש"ח.

לא מומלץ לפרט את כל המידע שברשותכם. כדי לענות על שאלה זו מומלץ להתייעץ עם עורך דין שילמד את נסיבות התיק האישי שלכם ויוכל לספק מענה משפטי הולם.

 

כן. ניתן לשלוח מכתב התראה לבד. התייעצות עם עורך דין רק יכולה לסייע את סיכויי הצלחת המכתב.

 
 
 

במקרים מסוימים מכתב התראה יכול להזיק, אך לא תמיד. מבלי לשים לב אנו חושפים מידע מקדים ובכך מאבדים את אלמנט ההפתעה שבתביעה. בנוסף, שליחת המכתב בעצם מהווה את יריית הפתיחה להליכים משפטיים בין הצדדים והתנהלות דרך עורכי דין.

כן. מכתב התראה יכול לשמש את הצדדים וניתן להציגו בתביעה עצמה בבית המשפט.

 
 

חשוב לעצור ולנשום. אין צורך להיבהל מייד עם קבלת מכתב התראה מעורך דין וחשוב לפעול בצורה מושכלת ועניינית. על מנת לענות על השאלה מה עושים, יש להבין לעומק את המקרה, הסיכויים המשפטיים ואת השתלשלות העניינים.

לא מומלץ להתעלם ממכתב התראה. אם קיבלת מכתב כזה, כנראה שהצד השני מוכן לקראת תביעה במידה ולא תנקוט ותפעל בהתאם לדרישות במכתב. בנוסף, אם ההליך יגיע לביהמ"ש, העובדה שלא נענית למכתב, בהחלט יכולה להזיק לך.

חשוב לקרוא

עמוד שאלות ותשובות אינו מחליף את הצורך בייעוץ מקצועי של עורך דין. מענה על השאלות שלעיל, הינו מענה כללי בלבד, ואינו מתאים לנסיבותיו האישיות של כל אחד. הסתמכות על המידע באופן בלעדי, הינה על אחריות האישית הגולש. צוות האתר לא ישא בנזק למאן דהוא כתוצאה מהסתמכות על האמור.