מחיר מכתב התראה מעורך דין: כמה זה עולה לי?

רוצים לשלוח מכתב התראה למישהו אבל לא סגורים כמה זה עולה? איך נקבע המחיר ואיך כדאי לשלוח? כל הפרטים במאמר הבא. מכתב התראה מעורך דין מחיר

מכתב התראה לפני תביעה

מכתב התראה מעורך דין הוא מכתב אשר מנוסח ונשלח על ידי עו"ד כלפי צד אחר וזאת על מנת להתריע טרם נקיטת הליכים משפטיים ובעיקר טרם הגשת תביעה כנגד הצד השני.

בדרך כלל, אין זה חובה לשלוח מכתב התראה. עם זאת, מדובר בכלי שעורכי דין נוהגים להשתמש בו כדי להתריע בפני צדדים אחרים שבמידה והם לא יפעלו בהתאם למכתב ההתראה – המנסח את המצב המשפטי בעיקר – שולח המכתב יאלץ לנקוט בצעדים משפטיים כנגדו. 

מכתב התראה מעורך דין מחיר

מכתב ההתראה הוא אמנם מסמך שלרוב מכיל מספר עמודים, הוא תוצר של עבודת עורך הדין אשר מנסח את המכתב בהתאם לחוק ופסקי הדין הרלוונטיים. על מנת לכתוב מכתב התראה כראוי, עורך דין מקצועי יערוך מחקר מקיף הן לגבי העובדות והן לגבי המצב המשפטי וזאת על מנת שהמכתב יִכָּתֵב בצורה המקצועית ביותר שיש.
 

אורך המכתב

יש לציין כי אורך מכתב ההתראה אינו הקריטריון היחיד שיש לקחת בחשבון. זאת משום שישנם מכתבי התראה קצרים אשר יעבירו את המסר חד וברור. לעומתם קיימים גם מכתבים מסורבלים וארוכים, אשר גם הלקוח עצמו לא ידע להבדיל בין המקרה לבין האפיק משפטי אליו פונה עורך הדין.
 

העבודה המשפטית

מכתב התראה מקצועי הוא מכתב התראה שבו הדברים שנכתבים הם הגיוניים, ברורים ובעלי נפקות משפטית וכן נִסְמָכִים על אסמכתאות משפטיות. לעיתים כתיבת המכתב באופן חד וברור היא עבודה קשה יותר, ממכתב שעורך הדין פשוט כותב את הטענות העובדתיות והמשפטיות. זאת מאחר ולעיתים נדרשת עריכה נוספת, סינון התפל, אי גילוי עובדות שיכולות להוות "תחמושת" לצד השני ועוד.
 

מה הקריטריונים לקביעת מחיר למכתב התראה מעורך דין

כל עורך דין לוקח בחשבון את המשתנים שהוא רוצה לכלול בשכר הטרחה וזאת על מנת להציע מחיר סביר והגיוני למכתב ההתראה. משתנים אלו יכולים להיות:

  • מורכבות המקרה.
  • שעות העבודה המוערכות שעו"ד ייאלץ להוציא על בניית המכתב.
  • היקף ומורכבות המחקר.
  • וותק עורך הדין.
  • מוניטין עורך הדין
  • ועוד…

כמו שעורכי דין מעריכים שונה את עבודתם בהליכים המשפטיים העיקריים, כך הם מעריכים שונה את עבודתם במסגרת הליכים מקדמיים (הליכים שטרם הגיעו לכותלי ביהמ"ש\הוצאה לפועל).

יש לציין כי מכתבי ההתראה אינם "שבלוניים" ועורך דין מיומן אינו עושה "העתק-הדבק" ממכתבים קודמים.

כל מכתב התראה מותאם כחליפה לאותו הלקוח, במובן שאינו מכיל רק את פרטיו אלא מנסח את העובדות באופן המדויק ביותר וכן את הטענות כלפי הצד השני.

מכתבי ההתראה אינם כתבי טענות המוגשים לבית המשפט ולכן עורכי הדין חופשיים לנסחם באופן שמתאים, אם מדובר למשל בעורך דין שכולל פסיקה וספרות רלוונטית ואם לאו.עבודה משפטית על מכתב התראה

 

מחיר שליחת ומסירת המכתב

לאחר שמכתב ההתראה מוכן, חתום וגמור, נשאלת השאלה כיצד לשלוח אותו לצד השני. ישנם 2 אפשרויות משפטיות עיקריות שלכל אחת יש יתרונות וחסרונות:

  1. דואר רשום עם אישור מסירה – מסירת המכתב מתבצעת באמצעות דואר ישראל. מדובר באופציה זולה ונוחה יחסית כאשר ידועה לנו כתובתו המדויקת של הצד השני.
  2. מסירה אישית – נעשה באמצעות שליח משפטי הפועל לאיתור הצד השני ומסירת המכתב ממש לידיו. השליח אף ממלא תצהיר מוסר בה מפרט את נסיבות המסירה. מסירה באמצעות שיטה זו היא יעילה במיוחד מאחר והיא מספקת אפקט הרתעה חזק יותר ממסירה בדואר ישראל. עם זאת, חסרונה הוא המחיר שעומד על כ- 100 שקלים לפחות, תלוי במשרד השליחויות שעימו התקשרתם.

האם אין תקרה למחיר שעורך דין יכול לדרוש?

כללי לשכת עורכי הדין לגביית שכ"ט (קישור כאן), אינם קובעים מחיר מקסימום, אלא המלצה למחיר מינימום בלבד. בהתאם לכללים אלו, המחירים המצוינים הם מחירי המינימום המומלצים – כלומר, לשכת עורכי הדין ממליצה לעורכי דין תעריפים מינימליים ולא מקסימליים. תעריפים אלו יכולים להוות עבורכם מעין מדד מינימאלי למחירים המבוקשים בשוק.

טווח מחירי מכתבי התראה דוגמאות

להלן נפרט את המחירים המקובלים בשוק לשכר טרחה והוצאות שעורכי דין גובים בעבור הכנה, חתימה ושליחת מכתב התראה. מאחר ואתר התראה מכין כל המסמכים והפרטים הרלוונטיים עבור עורכי הדין שאנו עובדים עימם, באפשרותנו להוזיל את המחירים.

דיני עבודה 

טווח המחירים יכול לנוע מ-1,500 ₪ ועד ל-10,000 ₪. יש להבין כי בדיני עבודה פעמים רבות אין צורך רק בעבודתו של עורך הדין, אלא לעיתים יש צורך בהעסקת אקטואר מקצועי אשר ייחשב את סכום הפיצויים בהתאם לגורמים רבים כמו מדד, אינפלציה, הפרשי פנסיה ופיצויים וכו'.

פינוי מושכר

מדובר על מקרים בהם דייר ביצע הפרה יסודית של חוזה השכירות (בדרך כלל כאשר הדייר לא משלם או שמסרב לפנות את הדירה בסיום החוזה). במקרה זה, חובה על פי חוק לשלוח מכתב התראה לפינוי מושכר, טרם הגשת תביעה. המחיר למכתב כזה נע בין 800 ₪ ועד ל-3,000 ₪.

לשון הרע והוצאת דיבה

טווח המחירים יכול לנוע בין 2,500 ₪ ועד ל-10,000 ₪. יש להבין כי במקרה זה נלקחים עוד גורמים בחשבון כמו מספר הפעמים שבהם פורסם לשון הרע, ביצוע מחקר רלוונטי ועדכני באשר לפלטפורמה בה פורסם לשון הרע וזאת בהתאם להערכת סיכויי התביעה.

תשלום חוב

טווח המחירים נע בין 1,500 ₪ ל-4,000 ₪.בתביעות חוב פעמים רבות אין גיבוי של מסמכים, כמו הלוואות, הסכמים בע"פ וכו'. על מנת להרתיע את הצד השני כאשר הוא אינו נאות לשלם חוב, יש לבצע עבודת מחקר עקיפה.

מכתב התראה תביעה על סכום קצוב

טווח המחירים נע בין 600-1,500 ₪, תלוי בסכום התביעה וכן במורכבות המשפטית. גם כאן, קיימת חובה לשלוח מכתב לפני הגשת תביעה.

  • המחירים המצוינים הם מחירים משוערכים והם יכולים להשתנות בהתאם למורכבות התיק ומורכבות החומר.

שאלות נפוצות

אין מחיר אחיד למכתב התראה. המחיר משתנה ותלוי במגוון גורמים כגון – מורכבות התיק, הסוגיה המשפטית, וותק עו"ד ומוניטין המשרד, היקף השעות המוערך לעבודה על המכתב ועוד. 

בהחלט. אין צורך להגיע למשרד עו"ד ולבזבז זמן יקר. ניתן למלא את כל פרטי המקרה דרך האינטרנט, לצרף את המסמכים הרלוונטיים ולהזמין דרך השירות שלנו מכתב התראה אונליין.

מכתב התראה ניתן לשלוח בכל צורה שתרצו (מכתב, מייל, הודעה וכו'), אך הדרכים העיקריות הם דואר רשום או מסירה אישית על ידי שליח (חריג לכך הם הליכי תביעה על סכום קצוב ופינוי מושכר.

הערה חשובה: המידע המוצג במאמר, הינו מידע כללי בלבד ואינו מותאם לנסיבות המקרה האישי של הקורא. כל המסתמך עליו באופן בלעדי, ללא היוועצות עם עו”ד מוסמך, עושה זאת על דעתו האישית בלבד. צוות האתר לא יישא באחריות על נזק שנגרם כתוצאה מכך.

רוצה לשתף חבר\ה?

שלח בוואטסאפ
שתף בפייסבוק
שלח במייל

הזמנת מכתב התראה

זקוק\ה לייעוץ משפטי?

התקשר\י עכשיו לעו"ד אביתר כהן

זקוק\ה לייעוץ עורך דין?
כנס/י לבחירת שירות מתאים

או השאר\י לנו פרטים כאן למטה ונדאג שעו"ד ישוב אליך בהקדם

כתבות אחרונות